BESZÁMOLÓ AZ
"EGÉSZSÉGES NEMZETÉRT NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PROGRAM
2001-2010" CÍMMEL 2001. DECEMBER 3.-ÁN.

A PARLAMENTBEN RENDEZETT KONFERENCIÁJÁRÓL

 

A Parlament felsöházi termét a szakma prominens képviselöi mellett a betegszervezetek vezetöi és küldöttei töltötték meg, hogy a program megvalósításáról egyeztessék gondolataikat. Az ülést Benyhe István, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára moderálta.

A népegészségügyi program, amit a résztvevök kézhez kaptak, öt nemzeti célt

1. a legföbb emberi érték az egészség legyen;
2. biztosítani kell az egészséges fejlödés megfelelö feltételeit a fogantatástól a felnöttkorig;
3. ki kell terjeszteni az egészségben eltöltött életévek számát;
4. a születéskor várható élettartamot férfiaknál legalább 70, nöknél 78 évre kell meghosszabbítani;
5. csökkenteni kell a társadalmi egyenlötlenségeket és a születéskor várható élettartamban mutatkozó különbségeket,

és tíz kiemelt nemzeti feladatot (egészséges életre nevelés, oktatás; célzott lakossági szürövizsgálatok; egészséges táplálkozás elterjesztése; mozgáskultúra fejlesztése; káros szenvedélyek elleni küzdelem; egyenlö esély az egészséges élethez; járványügyi biztonság; élelmiszer biztonság; egészséget támogató környezet kialakítása; egészségügyi ellátórendszer fejlesztése népegészségügyi szempontokat is tekintetbe véve) tartalmaz. Ezek megvalósítását 17 alprogram szolgálja, amelyben az ötödik a mozgásszervi betegségek okozta egyéni és társadalmi teher csökkentése. Dr. Stumpf István kancelláriaminiszter bevezetöjében hangsúlyozta, annak, hogy a programot mennyire sikerül megvalósítani és a civil szervezetek által önjáróvá tenni, nagyon fontos eleme a szoros együttmüködés. Dr. Mikola István egészségügyi miniszter a humán eröforrások jelentöségét emelte ki (az általa említett Egyesült Államokbeli példában a gazdasági fellendülés 67%-a múlik ezen). A program nem a betegségek megelözését, hanem az egészség megörzését célozza, ezért többek között az egészségügyben dolgozók példaértékü magatartása is jelentös tényezö (pl. jó lenne, ha senki sem dohányozna közülük).

Az összkormányzati keretekben végrehajtandó feladatok mellett társadalmi mozgalomnak kell kialakulnia az egészséges életért. Ebben kérte a civil szervezetek együttmüködését. Dr. Lun Katalin, az ANTSZ tisztiföorvosa a megvalósítás konkrét kereteit mutatta be: a Népegészségügyi Programiroda és az ANTSZ a munka állásáról negyedévente beszámol a tárcaközi bizottságnak. Az alprogramok mindegyikének élén szakmai vezetö áll. A civil szervezetek csatlakozási pontjai ezekhez a lakosság felvilágosítása és az információk továbbítása. Az alprogramokra pályázatokat fognak kiírni. A konferencia második részében - melyet Dr. Jávor András, a Népegészségügyi Programiroda vezetöje moderált - a jelenlévök közül 17 civil szervezet képviselöje mutatta be tevékenységüket és érintette legégetöbb problémáikat. Felszólalt többek között a várpalotai Szív Alapítvány képviselöje, aki ismertette az általuk szervezett családi szüröprogramot, a Nagycsaládosok Egyesülete a gyermekek otthoni egészséges életre nevelésében nyújt támogatást, az Európai Nök Szövetsége felhívta a program vezetöinek figyelmét arra, hogy a civil szervezeteket nem csak a végrehajtásba, de a tervezésbe is be kellene vonni. A Nemzeti Ráklíga képviselöje a kórházi kezelés utáni rehabilitációban kért segítséget, a Gézengúz Alapítvány az egészséges életkezdet jelentöségét hangsúlyozta, az Osteoporossis Betegek Magyarországi Egyesülete nevében Dr. Bossányi Ada a szabadidös tevékenységek, egészséges élelmiszerek támogatását kérte. Nagyon jó volt látni, hogy a késö délutánig tartó konferenciát a döntéshozók hiánytalanul végigülték, azonnal reagáltak is a felvetett problémákra, és jegyzetelték az elhangzottakat. Dr. Mikola István zárszavában elmondta, hogy a minisztérium készen áll a civil szervezetek segítésére, pályázatokkal, oktatási programokkal. Kérte a média támogatását, és hangsúlyozta a jó példák jelentöségét. Mindenképpen növelni kell a társadalom empátiáját a fogyatékosok iránt.
A konferenciát végül oldott hangulatú beszélgetéssel folytathattuk a zárófogadáson.

Ortutay Judit dr., Budapest