TOLÓSZÉK

 

Néhány esetben tolószékre lehet szükség, hogy a beteg közlekedni tudjon. Ha a karjai elég erösek, tudja magát lökni. Szükséges, hogy a tolószék:

- kényelmes legyen
- szilárd legyen és ne boruljon fel

- jó fékje legyen
- elég könnyü legyen ahhoz, hogy mozgatni lehessen
 
- könnyen lehessen tisztítani, tisztán tartani
- könnyen lehessen javítani
- elég erös legyen
- anyagilag elérhetö legyen
- összecsukható legyen (ha szükséges)
- használója részére kellemes legyen.
 

A tolószék súlya igen fontos - a könnyü súlyúak nagyobb mozgáslehetöséget biztosítanak - bár nem olyan erösek. A 8 kilónál könnyebb tolószékek sportolásra is alkalmasak, de ezek nagyon drágák. A helyben készítettek olcsóbbak, mint az importok és javításuk is biztosított.

A nagy kerekekkel durvább talajon is lehet közlekedni és kisebb lépcsökön is fel lehet menni.

Egyszerü tolószéket fából vagy fémböl lehet készíteni nagy kerekekkel.

Azoknak, akiknek merev a kezük alápárnázott lökökeretet vagy kesztyüt készíthetünk. A nagyobb átméröjü hajtókeret könnyebb, de lassúbb, míg a kisebb nagyobb eröfeszítést igényel, de gyorsabb.

Az otthonokat is át kell alakítani, hogy a tolószékkel közlekedni lehessen. A ház körüli területeket vízszintesbe kell hozni, a járdaszegélyekhez fa vagy föld rámpákat kell kialakítani. A házhoz vezetö lépcsöket enyhén emelkedö feljáróval kell helyettesíteni, korláttal ellátni.

Az ajtószélességének megfelelö keresztfa a zárást megkönnyítheti. Az ajtók nyitódhatnak, záródhatnak kötéllel, csigákkal (emelövel), illetve saját súlyuknál fogva. A házon belül a nem feltétlenül szükséges ajtókat helyettesíthetjük függönnyel, vagy el is távolíthatjuk.

A fürdöszoba ajtókat csúszóajtóval helyettesíthetjük, így több hely marad a tolókocsi számára.

Az asztalokat, a munkafelületek magaságát a tolókocsihoz kell igazítani.