SEBÉSZI BEAVATKOZÁSOK

Sebészi kezelés is szükséges lehet, ha az ízület olyan mértékben károsodott, hogy a mozgás, különösen a járás igen nehézzé válik, illetve ha egyéb kezelés nem hatásos.
A térdeket, csípőket, könyököket, vállakat vagy az ujjízületeket pótolhatják fém vagy műanyag protézis beépítésével.

Altatás alatt a károsodott ízületet eltávolítják és újjal helyettesítik.

Ezek az operációk gyakran nagyon sikeresek. Az új ízülettel a beteg fájdalom nélkül tud sétálni, és hosszabb távot is meg tud tenni, mint azelőtt.

Azonban a sebészeti megoldás igen drága, és emiatt nem is valósítható meg az egész világon. Másik hátránya, hogy néha kilazul az új ízület, és pár év múlva használhatatlanná válik.

Egyszerűbb operációt használnak a csuklónál, az ujjaknál vagy a lábnál, ezzel egyesítik az ízületeket, és bár ez a mozgást megnehezíti, a fájdalmat viszont csökkenti, ezáltal használhatóvá válik a beteg számára.

Sebészeti kezelés nem mindig szükséges a kontraktúrák megoldására, erre inkább a gyakorlatokat és a sínezést kell előnyben részesíteni. Sőt, jó gondozással meg kell előzni a kontraktúrát.

Ha más jellegű operáció szükséges az artritiszes betegen, mint például egy vakbélműtét, az orvosoknak át kell gondolni, milyen gyógyszereket kell adni az olyan betegnek, akinek a nyaki gerincét vagy állkapcsát érintette az ízületi gyulladás. Az ilyen beteg altatása külön gondosságot igényel.