NYUGALOM, PIHENÉS

 
A pihenés csökkenti a gyulladt ízületek duzzanatát, de a túl sok pihenés ízületi merevséget és az izomerö gyengülését okozza.

Megfelelö nyugalomba helyezés éjszaka és rendszeres pihenés napközben általában szükséges, de egész nap ágyban maradni, hacsak nem nagyon beteg, nem hasznos. A legkényelmesebb ülö, illetve fekvö helyzet lehet, hogy nem a legjobb helyzet.

A fájdalmas ízületek számára a legkényelmesebb, ha enyhén behajlított helyzetben vannak. Például a beteg hagyja, hogy a csuklója lefelé lógjon, a térde hajlítva legyen, illetve a feje elörehajoljon. Ez ahhoz vezet, hogy az ízületek ilyen hajlott formában rögzülnek és kontraktúra keletkezik. A legtöbb kontraktúra kijavítható, de ez nagyon sok idöt vesz igénybe és néha sebészi beavatkozás is szükséges.

A kontraktúrákat kialakulásuk elött már meg lehet és meg kell elözni.

Soha nem szabad párnát tenni az artritiszes térd alá. Még ha fájdalmas is a kiegyenesített láb, a párna, a térd maradandó hajlított rögzítettségét, kontraktúráját okozza. 

Kinyújtott lábakkal feküdni, lehet, hogy nem kényelmes, de azt jelentheti, hogy a járás, a mozgás könnyebbé válik hosszabb távon.

A sínek müanyagból, gipszböl vagy bármilyen anyagból készülhetnek, csak az a fontos, hogy tartsa, rögzítse a gyulladt csuklót, illetve egyenesen tartsa a térdet a pihenés alatt. Tehát ez megfelelö helyzetben rögzíti az ízületeket és megakadályozza, hogy behajlott vagy görbe helyzetben megmerevedjenek. Ezeket a síneket úgy kell elkészíteni, hogy mindig az egyénre lehessen alakítani és könnyen el lehessen távolítani. A müanyag sínek jobbak, mint a kórházi gipszsínek, olcsóbbak és jobban alakíthatók, könnyebbek.

(Megjegyzés: ma már nálunk is kapható - de drága!)

Nyakgallér is szükséges lehet, hogy megakadályozza a fej elörehajló helyzetben való rögzülését.

Az ágyban is kemény matracot kell használni és csak egy vékony párnát, hogy a nyak ne hajoljon elöre. Könnyü takarók nem nyomják az ízületeket. Legalább naponta egy óra hasonfekvés segíti a csípöízületek megfeszítését és kiegyenesítését.

Teljes ágynyugalom akkor jó, ha nagyon nagyfokú a fájdalom és a duzzanat. Ezt sok esetben nehéz otthon elérni, ahol túl sok a gond vagy a teendö. Ha lehet, egy-két hetes kórházi ápolás szükséges, ahol amellett, hogy megszünik a duzzanat és a fájdalom, a beteg megtanulhatja a megfelelö gyakorlatokat és megfelelö gyógyszeres kezelésre is be lehet állítani. Ha a kórházban melegvizes medence is van, a gyakorlatokat ott végezheti a beteg.