Miért fontos betegségemben a megelőzés és a rehabilitáció?

Jelige: NIKOLETT

 

A hétköznapok a munkáról, az állandó stresszről, a rohanásról szólnak. És persze hiába ígértük meg magunknak, már megint nem figyeltünk oda az étkezésünkre és egy kicsit sem pihentünk. De ez a túlhajszolt élet rossz hatással van a szervezetünkre.

Mit tehetünk ellene?

Az egészségtudatos életforma célja, hogy jól érezzük magunkat, fejlesszük egészségünket és a fizikai fittségünket; emellett szellemi és szociális kiegyensúlyozottságra is törekedjünk. Ez az életmód elsősorban a betegség megelőzésére, a testi-lelki harmónia kialakítására helyezi a hangsúlyt.

Miért fontos számomra a megelőzés és a rehabilitáció?

1992 óta ismert mozgásszervi betegséggel kezelnek a városi reumatológiai szakrendelésen. Kezdetben a nyaki és lumbalis regio fájdalmai miatt jelentkeztem vizsgálatra; a kezelő orvosom complex fiziotherapiás kezelést javasolt számomra.

1997-ben panaszaim fokozódtak, és térdizületi fájdalmak is felléptek. Az elvégzett vizsgálatok gerincferdülést és kezdődő kopásos megbetegedést igazoltak. Injekciós kezelések és a complex fiziotherapia állapotomon némileg javítottak.

2002 nyarán már a jobboldali csípőizületem is elkezdett fájni, mozgásai kötötté váltak, kezelőorvosom elküldött röntgenvizsgálatra, amely közepes mértékű izületi kopásos elváltozást mutatott. (A bal csípőmben pedig kezdődő izületi elváltozást.) Injekciós kezelésben részesültem, és porcjavító gyógyszert szedtem, valamint fiziotherapiás kezelésben is részesültem, panaszaim csökkentek. (Ettől az időtől fogva félévente rendszeres kezelést kapok, valamint porcjavító gyógyszert szedek.)

Gyógyszeres kezelésben is többször részesültem, de csak módjával, mivel reflux betegségem van, illetve jobboldali vesémből követ ürítettem, a baloldali vesémet műtötték fejlődési rendellenesség miatt. Így többször kell belgyógyászati és urológiai vélemény is a mozgásszervi betegségemmel kapcsolatban. 48 éves vagyok, mindent megteszek azért, hogy műtéti kezelésre ne legyen szükségem. (Műizület beültetésére.)

Mi mindent teszek ennek érdekében?

Testsúlyom évek óta tartom, nem vagyok túlsúlyos. (Az elhízás a teherviselő izületek túlterheléséhez vezet.)

Szűk, magas sarkú cipőt nem viselek. (A jó cipő széles, magas orrú, sehol sem keskenyebb, mint a láb. A sarok 3-4 centiméternél nem magasabb, széles, stabil. A talp nem merev, lépésnél a láb hajlását követi. Megfelelő talpbetéttel a láb boltozata megtámasztható, a test jó statikája helyreállítható.)

Megelőzés.

A fiatalkori testedzés alapjául szolgál az erős, ellenálló csontrendszer kialakításához. A genetika 60%-ban határozza meg a hajlamunkat a csontritkulásra, de milyen nagy jelentőségű a fennmaradó 40%? Gyermekkortól a fiatal felnőttkorig fel kell építeni a csontrendszert körülölelő jó izomzatot is.

Az orvos által nyújtott gyógyszeres terápián túl rengeteg teendőm van, hogy mindennapi aktivitásomat megőrizhessem. Hetente 3-5 alkalommal, de optimális esetben naponta elvégzem azokat a megtanult gyógytornagyakorlatokat (20-30 perc), mely csökkenti a fájdalmamat, megakadályozza a további gerincdeformitásokat, segít megtartani a mozgáskészséget és az egyensúlyérzetet. Kiegészítő mozgásként közepes tempójú séta -rugalmas talpú cipőben- és a hátúszás megfelelő hőfokú (nem túl hideg vagy meleg) vízben.

Meg kell tanulni a veszélyes mozdulatok elkerülését, használni kell a biztonságot, segítséget nyújtó gyógyászati és rehabilitációs segédeszközöket! (Schancz-gallért használok.)

Édesanyámat csontritkulással kezelik, ezért nálam is történt 2003 decemberében mérés. 46 éves koromban a változókor bekövetkezése után, nálam is felgyorsult a csontvesztés üteme, de a mértéke még nem éri el a csontritkulásét. (Határérték, D vitamint kaphatnék, de a veseproblémám miatt nem lehetséges.) Gyógyszert nem javasoltak, táplálkozásra kiemelten figyelek, kalciumban dús ételeket fogyasztok, a D vitamint is megfelelő táplálkozással biztosítom, valamint napozással. (Mindezt sok folyadékbevitellel.) Kerülöm az élvezeti szerek használatát (kávé, kóla, alkohol, dohányzás).

Közismert tény, hogy a genetikai és egyéb környezeti hatások mellett a fizikai aktivitásnak is igen jelentős szerepe van a fiatal felnőtt korra elérhető maximális csonttömeg kialakításában, amellyel életünk folyamán „gazdálkodunk”. A rendszeres mozgás segít a csonttömeg fenntartásában, változókor idején lassítja a csontvesztést és kedvezően befolyásolja a csontritkulás okozta panaszokat.

Unokám született és elhatároztam, hogy tudatosan egészséges életmódra segítem nevelni a szüleinek. Munkaképesség-csökkenésem 50%-os 1997 szeptembere óta. Anyagi helyzetem miatt nem engedhetek meg magamnak több olyan dolgot, amely fontos lenne mozgásszervi betegségem javításához, illetve szintentartásához. Gondolok itt pl. egy TENS-készülék vásárlására, melyet otthon is használhatnék, uszodai bérlet, vagy egy jó cipő (melybe a talpbetét be van dolgozva) megvásárlására. Sajnos a megfelelő étrend is sokba kerül: tejtermékek (sajt, joghurt, kefir), gyümölcs, zöldségfélék stb.

Ne felejtsük, mindenkinek joga van ahhoz, hogy minél teljesebb életet élhessen, hogy minél jobb legyen az életminősége.

 

NIKOLETT