Miért fontos betegségemben a megelőzés és a rehabilitáció?

 

 

A rehabilitáció a mindennapi élettevékenységhez és a munkaképességhez szükséges testi egészség minél teljesebb helyreállítása.

Felnőtt koromra átértékelődött bennem a gyermekkoromban sűrűn hallott szignál:

„ép testben ép lélek”!

 

Pedagógus koromban elgondolkodtam rajta, hogy az a gyerek, aki jeles matematikából, kiváló magyarból, kiemelkedő az idegen nyelvből és dicséretes a magatartása, … de kerekesszékben ül, Ő nem lehet: „ép testben ép lélek”? Nem lehet-e valóban? Teszünk-e érte valamit – semmi különöset, csak valamit -, hogy amikor esetleg Ő meghallja ezt, ne kelljen lesütnie a fejét, vagy úgy tennie, mint aki nem hallott semmit.

 

Miért menekülünk összes tehetségünkkel és képességünkkel el a valamit tevés elől az anyagi világ piaci harcába?

Vajon miért nem próbáljuk meg többen, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek társadalomba való beilleszkedését segítő csodálatra méltó módszer mennyire lehetne hatékony?

Úgy gondolom, hogy a zene a legjobb támasz a nehéz helyzetekben. A zene Emberré tesz, méghozzá egyenlő emberré tesz minket, s jótékony hatást gyakorol annak harmóniája. Egyenlőséget ad azoknak a gyerekeknek is, akiknek az életben nem, vagy csak nagy erőfeszítések árán adatik mindez meg. E célhoz való eljutás vajon áldozat kell legyen, vagy csak nemes egyszerűséggel tennünk kell valamit? Valami természeteset olyan Nemzeti Kincs birtokában, mint a Kodály-módszer!

 

2004 márciusában „megszületett” a „Megszólaló Kezek” Közhasznú Alapítvány Miskolcon! Egyetlen fillér nélkül, önerőből. Segítségül Antal Imrét, az Európa szerte híres zongoraművészt, pályatársat és kézizmainak részleges bénulásával küzdő Embert hívtuk. Jött. Szerepkörünk egészségügyi, rehabilitációs, szociális, kulturális tevékenység, nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés támogatása, hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése. A mozgássérült, érzékszervi fogyatékos, érzelmi és pszichés problémákkal küzdő gyerekek zenei tehetséggondozása, a társadalomban nélkülözhetetlen szolidaritás megerősítése elsősorban a Kodály-koncepcióra alapozva. Hangszeres zenei és egyéb művészeti területen való foglalkoztatásuk, képzésük lehetőségének megteremtése, valamint ezek támogatása. Mindezt a közösség erősítésével és a közéleti értékek fejlesztésével kívánjuk teljesíteni, szem előtt tartva azt a célt is, hogy zeneterápiánkkal ezeknek a gyerekeknek az állapotában jelentős javulást érünk el, s ezzel még értékesebb és magabiztosabb tagjai lesznek a társadalmunknak. Arra törekszünk, hogy a népzenét az a csoport is megismerje, s majd anyanyelvi szinten művelje, amely csupán az emberi hang, a közös ének eszközével lehet szerves része az Egészséges Nemzetnek.

Hiszünk abban, hogy mindez fontos megelőzés a betegségben, és jelentős lépés a teljes rehabilitáció felé.

Ez beépül létünkbe, és szorosan hozzátartozik élettevékenységünkhöz, s majd támasz a munkaképességünkhöz, testi-lelki egészségükhöz.

 

Miskolc, 2004. 05. 26.

 

 

Kékes Zsuzsa zenetanár,

a „Megszólaló Kezek” alapítója