Reumatológiai és Fizioterápiás Szakmai Kollégium

1023 Budapest, Ürömi u. 56.

 

 

 

 

 

2005. MÁRCIUS 4. ÜLÉSÉNEK JEGYZŐKÖNYVE

 

 

Ülés helye: MRE Székház, Budapest, II., Ürömi u. 56.

 

Ideje: 2005. március 4. -én    103o - 1300  óra

 

Jelen voltak:

Dr. Balogh Zsolt                                 

Dr. Bender Tamás                             

Prof. Dr. Fekete Béla             

Prof. Dr. Gergely Péter           

Prof. Dr. Géher Pál                 

Prof. Dr.Gömör Béla  

Dr. Hodinka László

Dr.Insperger Antal      

Dr. Koó Éva   

Prof. Dr.Pokorny Gyula          

Prof. Dr. Poór Gyula   

Dr. Rojkovich Bernadette       

Dr. Surányi Péter        

Dr. Szekanecz Zoltán  

Dr. Szekeres László    

Dr. Tamási László       

Dr. Varju Tibor

 

Tanácskozási joggal vettek részt:

OTH:

Dr. Héjj Gábor

 

Kimentették magukat más hivatalos elfoglaltság vagy betegség miatt:

Prof. Dr. Czirják László

Dr. Náfrádi Lilla – MOK részéről delegálva

           

 

Napirend

 

A napirendet a RFSZK tagjai egyöntetűen elfogadták, a jegyzőkönyv vezetésével Rojkovich Bernadette-t bízták meg.

A jegyzőkönyvben a hozzászólók nevének kezdőbetűje szerepel.

 

 

 

1) Szakmai irányelvek – aktuális teendők

 

Ref: Hodinka László

Az előző kollégiumi ülésen már eldöntöttük, hogy szakmai irányelv vagy módszertani levél elnevezést javasol a RFSZK, mert a protokoll megnevezés inkább helyi eljárásrendnek mondható. A szakmai irányelvek kidolgozására munkacsoportokat fog megbízni a RFSZK. Az irányelvek beadásának a határideje április, ezért az Orvostovábbképző Szemle felkérésére a reumatológia fő területeit felölelő témákban, a témákkal foglalkozó RFSZK tagjai elkészítik a referátumokat, melyek az irányelvek vázát adja. A RFSZK egyöntetűen elfogadta az ajánlott címeket és szerzőket, valamint a felkért szerzők is vállalták a referátum elkészítését.  Dr. Koó Éva Dr. Ujfalussy Ilonával közösen készíti arthritis psoriatica témakörben a referátumot. A Medinfo közreműködésével a SZK-ok az irányelvekről szóló információkat összehangolhatják.

 

A Rehabilitációs SZK részéről Dr. Kertész Györgyi elkészítette az irányelveket, melyben a mozgásszervi rehabilitáció irányelvei is szerepeltek. A mozgásszervi rehabilitációra vonatkozó Rehabilitációs SZK javasolta irányelv sok tekintetben elavultnak tekinthető – régebben Dr. Kőrösfalvi Márta és Dr. Durai Gábor által készített irányelvre alapszik -, ezért HL elnök Úr vállalta, hogy elkészíti a mozgásszervi rehabilitáció RFSZK irányelvét. Ezt egyeztetésre megküldjük a Rehabilitációs SZK részére. Egyben felhívjuk a Rehabilitációs SZK figyelmét arra, hogy a mozgásszervi rehabilitáció minimum feltételei között nem szerepel a reumatológiai rehabilitáció.

 

 

2) Keresőképesség elbírálásának anomáliái

 

Ref: H.G.: Az Orvosszakértői Intézet Dr. Juhász Ferenc szerkesztésével elkészítette az „Ajánlást a keresőképtelenség elbírálásához” c. kiadványt. Több anomáliát találtunk a kiadványban, ami a reumatológiai ellátást érinti. A táppénzes időket néhány esetben irreálisan kevésnek tartjuk, így a károsodás helye és jellege oszlopban található infect arthritis: 7 nap, rheumatoid arthritis 7-14 nap, arthrosis 3-7 napos intervallumban javasolja a táppénzes időtartamot. A RFSZK egyöntetűen javasolta, hogy G.P. és H.G. felkérést kapjon, hogy hasonlítsa össze ezeket az ajánlásokat a nemzetközi ajánlásokkal és tegye meg javaslatát a magyar gyakorlatnak megfelelően, valamint javasolt összehasonlítani más szakterületek súlyos és krónikus betegségei és a mozgásszervi betegségek a táppénzes idejét. Az OEP felé minél hamarabb jelezni kell ezt az anomáliát.

 

 

3) Kapacitás.kérelmek kérdőíveinek véglegesítése

 

Ref: H.L.: Mivel nem jött módosító javaslat a kapacitás kérelmek kérdőívével kapcsolatban, ezért a RFSZK az előző ülésen javasolt kérdőíveket egyhangúlag elfogadta. A főorvosi kinevezésekkel kapcsolatban egyéni elbírálást javasolt a RFSZK. A kapacitás beadványokat a továbbiakban a helyi viszonyok ismeretével rendelkező SZK tagokban adjuk ki referálás céljából.

 

3.1.) Az Esztergomi Kórház pályázatát V.T.-nak adta ki a kollégium referálásra.

30, majd 37, és a jelenlegi módosításban 50 reumatológiai ágyszámra adták be a módosítást. Rekonstrukciós beruházásra adtak be támogatási kérelmet. Jelenleg 8-9 napos az átlag ápolási idő 105%- az ágykihasználás.

 

3.2) Baranya megyei Reumatológiai-Fizioterápia kapacitás kérelmét elbírálás céljából C.L. kapta meg.

 

 

4) Tájékoztató az OEP-Gyógyszerügyi Főosztály megkereséséről, jóváhagyásról döntés

 

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a biológiai terápiákkal, a kábító fájdalomcsillapítókkal és a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel (NSAID) kapcsolatban kérte a RFSZK véleményét.

 

4.1) Ref: H.L.: A Remicade biológiai terápia az európai törzskönyvezés szerint hazánkban is járóbetegként adható gyógyszer lett, ezért egyedi méltányossági kérelemre adható arthritis centrumokban. A centrumokban nevesíteni fogják az orvosokat, akik a biológiai szereket felírhatják és a beteg kezelését irányíthatják. Az OEP valószínüleg keretszámot fog adni – betegszám vagy forint összeg formájában – és a várólistákat a intézmény vezetői hagyják jóvá.

 

4.2.) Ref: G.B.: Javasoltuk az OEP-nek, hogy a kábító fájdalomcsillapítók közül a Durogesic és Transtec tapaszt limitált számban reumatológiai kórképekben is finanszírozzák.

 

4.3.) Ref: H.L.: Az MRE info-ban megfelent a RFSZK állásfoglalása az új NSAI-ok reumatológiai alkalmazásáról. A társadalombiztosítási támogatás rendszerét úgy kell szakmailag javasolni, hogy a biztonságos készítmények elérhetőek legyenek a fokozott rizikójú betegeknél. A rendelkezésre álló új irodalmi adatok és hatósági állásfoglalások – EMEA – alapján szükségessé vált az új NSAID reumatológiai alkalmazására javasolt állásfoglalás felülvizsgálata. Az EMEA és a hazai hatóságok is kötelezték az előállítókat az alkalmazási előiratok módosítására és coxibok esetén a kardiovascularis kockázatra fel kell hívni a figyelmet. A jelenleg is folyó vizsgálatok arra utalnak, hogy a kardiovascularis mellékhatások COX-2 specifikusan és nem molekula-szerkezet függő.

 

A NSAID terápiára fokozott kockázatú betegcsoportokat a következők szerint lehet osztályozni:

-         fokozott kockázat súlyos gastrointestinalis szövődményre

-         fokozott kockázat szív- érrendszeri szövődményre

-         átlagos kockázatú betegcsoport

A NSAID-ok biztonságosság szerinti csoportosításánál a hatóanyagok szerint javasoljuk megnevezni a készítményeket, eszerint kiemelten biztonságos, relatív biztonságos és kockázatos készítményekre lehetne bontani a NSAID-okat, de ez a beosztás nagyon ellentmondásos.

SZ.Z.: kiemelten biztonságos NSAID nem létezik a legújabb irodalmi adatok alapján.

P.GY.: a coxibokat a jelenleg folyó utánvizsgálatok miatt egyelőre nem javasoljuk minősíteni.

G.P.: terápiás egyenértékűség szerint javasolt a NSAID-ok csoportosítása. A 24.b. támogatási csoportban az indikációk a következők: RA, SPA, a. psoriatica, a. urica, egyéb spondylopathiák, melyeket a lábjegyzetben javasolt részletezni.

H.L.: 24.d. szerint gastrointestinalis szövődményekre fokozott rizikójú betegcsoportok: 24.b. mellett arthrosis indikáció, emellett 64 évnél idősebb életkor, anamnezisben ulcus, steroid, anticoaguláns, salicyl terápia, vérzékenység. Gastrointestinalis rizikó esetén javasolt NSAID-ok (24.d.): meloxicam, nimesulid, nabumeton. Celebrex egyelőre a COX-2 kérdés lezárásáig ne kapjon támogatást.

 

Más gyógyszercsoport:

P.GY.: Az arany (Tauredon) injekciót nem javasoljuk törölni a törzskönyvből, bár csökkent a használata, egyes betegeknek hatásos.

R.B.: A törzskönyvből való törlési kérelmet az előállító adja be a hatóságnak, mi véleményezhetjük.

Izomrelaxansokat adjuváns terápiának tekintjük és a Neurológiai SZK hatáskörébe javasoljuk sorolni.

 

 

5) Egyebek

 

5.1. Kapacitásbeadványokat az 1. napirendi pont alatt tárgyaltuk.

 

5.2. OGYK Gerincgyógyászati Centrum csillagos HBCS kérésének véleményezése

Nem látjuk indokoltnak a kérést, mert a feltételek teljesítése nem igazolt.

 

5.3.    Gyógytornászképzés támogatása /ÖFE kérdés

A hazai gyógytornász ellátottságról az elmúlt kollégiumi üléseken beszéltünk. A gyógytornászképzést a helyi ellátottság határozza meg.

H.G.: Országos szintet nem egyenletes a gyógytornász ellátottság.

SZ.Z. A végzett gyógytornászokat az egészségügyi intézmények a létszámstop miatt nem tudják alkalmazni.

V.T. Az egészségügyi intézmények nem biztosítanak gyógytornász statuszt.

T.L. Javasolt, hogy az OEP abban az esetben finanszírozzon fizioterápiás rendelést, ha gyógytornász is rendelkezésre áll.

H.L.: A fizioterápia minimumfeltételeit ki kell dolgozni.

A Fizioterápiás Szakcsoport bírálja el a gyógytornászképzés és befogadási kérelmeket.

 

5.4.            Osteologiai Szakcsoport létrehozását a kollégium tagjai egyhangúlag támogatták. A rendelet értelmében a szakcsoport létrehozását a Kollégium kezdeményezheti, 2 tagot a Kollégium jelöl tagjai közül, 3 tagot más egyesület illetve kollégium küld. A RFSZK jelölőlistájára a tagok Poór Gyulát, Tamási Lászlót, Szekeres Lászlót választották. Titkos szavazással az Osteologiai Szakcsoport elnökének a résztvevők Poór Gyulát választották, Tamási László 1 szavazatot kapott, és a szakcsoport második tagja lett.

 

5.5.            Kollégium költségvetése 2005-re 752.00 Ft költségvetési támogatást kap. Saját bevételre nem számít. Kiadásai: 152.000 Ft útiköltség térítés, 600.000 Ft ügyvitel. Az útiköltség térítéshez vonatjegyről szóló számla, illetve benzinszámla és ezzel együtt útnyilvántartás szükséges.

 

Budapest, 2005. március 20.

 

 

A jegyzőkönyvet vezette:                     Dr. Rojkovich Bernadette

                                                           RFSZK titkára

 

 

A jegyzőkönyvet hitelesítette:   Dr. Hodinka László

                                                           RFSZK elnöke