GYENGE CSONTOZAT

Vékony csontról vagy osteoporozisról, csontritkulásról akkor beszélünk, amikor a csont könnyebb lesz és gyengébb. Csontritkulásban a csont rostjai vékonyabbá, törékenyebbé válnak, és elvesztik az erejüket.

A csontritkulás különösen gyakori nőkön, a változó kor után, vagy ha olyan műtét történt, hogy eltávolították a petefészkeket, és a szervezet nem termel olyan hormonokat, amelyek fenntartják a csont erősítését. Néhány esetben a nők elvesztik 70 éves korukra a csontsúlyuk harmadát.

Az alacsony, vékony nőknek és azoknak, akik cigarettáznak vagy alkoholt isznak, még nagyobb a rizikójuk a csontritkulásra.

A csontritkulás röntgennel diagnosztizálható. Nincs tünete, amíg el nem törik valamelyik csont. Leggyakrabban a csukló vagy a csípő törik el, akár csak egy botlást vagy egy nehezebb teher emelését követően. Az idősebb emberek magassága is csökkenhet és görnyedtekké válhatnak, mivel a csigolyák összenyomódhatnak a testsúly hatására.

Másoknál hátfájdalom jelentkezhet, mely néhány hét után javulhat, néhány esetben azonban hosszantartó fájdalom állhat fenn.

A gyenge csontok kialakulásának megelőzése.

Ha egyszer a csont vékony és gyenge lett, nincs kezelés arra, hogy ismét megerősítsük, így meg kell előzni, hogy a csont elgyengüljön.
A csonterősítést elősegíti a naponta végzett napozás, a testgyakorlások és az étel D vitamin, kalcium tartalma.

A halolaj D vitamint tartalmaz, kalcium a tejben, sajtban, babban, zöldségfélékben található.

A napsütés hatására képződik a D vitamin. Mégha a beteg nem is tud sétálni, pár percre naponta ki kell ültetni a szabad levegőre. D vitamin hiánya a gyerekeknél az angolkórt okozza - a csontok elgörbülnek és meghajlottan nőnek. Gyerekeket és csecsemőket nem kell teljesen betakarni a napsütésben. A D vitamin hiánya felnőttben törékennyé teszi a csontokat.

A jó diéta és a napsütés megakadályozza a csontok elgyengülését.

A testgyakorlatok segítenek megtartani a csontok erősségét. De az idős embereket óvni kell az olyan tevékenységtől, mely a sérülés veszélyét rejti magában.

Olyan betegségek, melyek ágyba kényszerítik a beteget, vagy megakadályozzák, hogy sétáljon, szintén csontgyengeséget okoznak.

Nőknél megelőzhető a csontritkulás hormonhelyettesítö tabletták szedésével, ha elérték a változó kort. Idősebbek naponta kalcium tablettát szedhetnek. Bizonyos gyógyszerek, mint a korticoszteroidok szintén csontritkulást idéznek elő, és ez gyakori olyan betegeknél, akik ilyen kezelést kapnak az artritiszre.

Szükséges lenne számukra:

- rendszeresen könnyű gyakorlatokat végezni
- óvakodni a nyugtató és altatótablettáktól
- csökkenteni az alkoholfogyasztást
- javítani a járóképességet bottal vagy egyéb segédeszközzel
- lábujjkörmöket rövidre vágni
- kényelmes cipőket hordani
- a nagyothallást csökkenteni hallókészülékkel
- a látást javítani szemüveggel
- csökkenteni a veszélyforrásokat otthon : mint a csúszós szőnyeg, padló, lépcsők, rossz világítás, mély fürdőkád, egyenetlen kerti utak
- kapaszkodók biztosítása a toalett mellett, a fürdőkád mentén, lépcsők mellett.