GYAKORLATOK

A gyakorlatok segítik az ízületek és végtagok mozgását, és erősítik az izmokat. Alapjában véve az egész test jó működését biztosítják.

A gyakorlatok segítik a test elernyedését, a relaxációt, a jobb alvást, és javítják a közérzetet. Ez pedig már önmagában is csökkenti á fájdalmat.

A megfelelő gyakorlatok nem koptatják az ízületet. Ha a mozgás fájdalmas, csábítja a beteget arra, hogy ne végezze a gyakorlatokat.

Naponta végzett kis mennyiségű gyakorlat jobb, mint egy héten egyszer nagy, megerőltető testgyakorlás.

A gyakorlatoknak a napi élet részeként kell szerepelniük, és élvezettel kell végezni azokat. Napi munka, mint a söprés, darálás, varrógép kezelése kézzel, mind jó gyakorlat. Természetesen, ha az ízületek nagyon megduzzadnak vagy nagyon fokozódik a fájdalom, átmenetileg csökkenteni vagy szünteteltetni kell a gyakorlatokat.

Gyakori és kevés gyakorlat hasznosabb.

Enyhébb gyakorlatokkal kell kezdeni, kitapasztalni, hogy mennyit bír. Az nem baj, ha kellemes fáradtságot okoz a torna, de felesleges, hogy túlzottan kimerítse a beteget. Fokozatosan kell emelni a naponta végzett tornamennyiséget. Végül is naponta egyszer vagy kétszer minden ízületet teljes fokban át kell mozgatni. Az úszás, séta, kerékpározás megmozgatja az egész testet.

Könnyű gyakorlatokat még székben ülve is lehet végezni, karokat emelgetni, a lábakat le-fel olyan magasra, amennyire tudja, ez mind elősegíti, hogy az ízületek mozgékonyak maradjanak.

Meg kell keresni az olyan gyakorlatokat, amelyek hasznosak és amelyeket szívesen is végez a beteg.

Úszómedencében, fürdőkádban vagy a folyóban végzett gyakorlatok könnyebben végezhetők.
A meleg víz csökkenti a fájdalmat, és fellazítja az ízületeket.

Ha nincs fürdési lehetöség, meleg, nedves ruha az ízületekre szintén segíthet.

Speciális gyakorlatok is szükségesek, amelyek a “lusta" izmokat megvédik az izomsorvadástól, a deformálódástól és kontraktúráktól. Azokat az izmokat kell erősíteni, melyek az ízület egyenesítését segítik elö és nem azokat, melyik hajlítják az ízületeket. A hónaljmankók nem jók, inkább alkarmankót vagy botot kell használnia a betegnek, mert így kénytelen a comb izmait is erőltetni. Futball labda rugdosása ülő helyzetben szintén jól erősíti a combizomokat.

Kerekes széken ülve, azt lábbal hátrafelé lökni szintén erősíti azokat az izmokat, melyek a lábegyenesítését szolgálják.

Kéz- és kargyakorlatokhoz legjobb egy kis zsákot homokkal vagy kis kavicsokkal megtölteni, és ezt a csuklóra vagy a hasra kötni, vagy a kézben tartani.

Kocsi vagy kerékpárgumi belső szintén jól használható különböző kar- és lábgyakorlatoknál. A gyógytornász segít, hogy a beteg a számára különösen fontos különleges gyakorlatokat megtanulja.

Amikor az illető nagyon beteg, akkor elsősorban olyan gyakorlatokat kell végeznie, amelyekkel az izomsorvadást lehet megakadályozni.

Passzív mozgás esetében valaki más mozgatja az ízületet vagy végtagot. Az aktív mozgást a beteg maga végzi. Amint az ízület javul, sokkal aktívabb gyakorlatokat is végeztethetünk, amelyek az érintett ízület körüli izmokat erősítik és olyanokat, melyek fokozhatják az izomerőt.

A kórházban megtanított tornát a betegnek otthon folytatni kell. Ez nagyon fontos. A gyógytornász a családnak is megtanítja a tornát, hogy tudjanak segíteni a betegnek. És naponta legalább kétszer tornáztatni kell a beteget.

Maradjon tevékeny és mozgassa az ízületeit.