AMIT AZ ANATÓMIÁRÓL, ÉLETTANRÓL TUDNI KELL

 

A szervezet legkisebb működési egysége a sejt. Az azonos szerkezetű és feladatú sejtek együttesen alkotják a szöveteket. Négyféle szövetet különböztetünk meg: a hámszövetet, a kötőszövetet, az izom- és az idegszövetet. A szervek különféle szövetekből állnak, feladatuktól függően különféle összetételben.


A kötőszövethez tartozik a csont-, porc- és a zsírszövet is, ez alkotja a szalagokat és az inakat is.
Csontjaink fő feladata, hogy támasszák testünket, védjék belső szerveinket. A csontokon tapadó izmok összehúzódása és elernyedése hozza létre a mozgást.


Testünk izmai izomrostokból állnak, amelyek összehúzódásra és megrövidülésre képesek. Az izomrostokat kötőszövet fogja össze kisebb-nagyobb kötegekké, az egész izmot is kötőszövetes burok veszi körül. Az izom két végén erős, kötőszövetből álló ínba megy át, amelyet részben ínhüvely vesz körül. Az izmok sok eret tartalmaznak, melyek a tápanyag -és energiaellátást biztosítják, ill. a munka során felhalmozódott bomlástermékeket szállítják el.
Az izmok működése az agy irányítása és ellenőrzése alatt áll.


A koponyán belül helyezkedik el az agy, a gerinccsatornában a gerincvelő. Az agykéreg sejtjei az idegrostokon keresztül szoros kapcsolatot tartanak a gerincvelő sejtjeivel. Innét indulnak ki az izmokhoz futó mozgató, és ide érkeznek a mindenfelől információkat hozó érző idegszálak.